William Friedman

William Friedman
Rodné jménoWilliam Frederick Friedman
Narození24. září 1891
Kišiněv
Úmrtí2. listopadu 1969 (ve věku 78 let)
Washington, D.C.
Místo pohřbeníArlingtonský národní hřbitov (38°52′12″ s. š., 77°4′5″ z. d.)
Alma materMichiganská státní univerzita
Cornellova univerzita
Povolánímatematik, kryptolog a počítačový vědec
OceněníNational Security Medal
ChoťElizebeth Friedman
PodpisWilliam Friedman – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

William Frederick Friedman (24. září 189112. listopadu 1969), zvaný též král kryptologů,[zdroj?] byl americký armádní kryptograf, který ve 30. - 50. letech 20. století vedl výzkumnou divizi armádní signální zpravodajské služby (Signal Intelligence Service, SIS).

V roce 1940 se jeho skupině podařilo prolomit japonskou šifru PURPLE, čímž odhalili japonská diplomatická tajemství před vstupem Spojených států do druhé světové války.[1] Friedman se také podílel na vynalezu šifrovacího stroje SIGABA, který byl využíván za druhé světové války. Bylo jich vyrobeno něco málo přes 10 000 kusů.

Již v roce 1922 Friedman napsal jedno z nejvýznamnějších děl kryptoanalýzy té doby Index shody a jeho aplikace v kryptografii. Opravdu převratnou prací byly jeho čtyřdílné Základy kryptoanalýzy vydané roku 1923.

Friedman byl nadaný v mnoha směrech, rozvíjel metody kryptoanalýzy, luštil nejrůznější šifry a zároveň se podílel na vynálezech šifrovacích zařízení. Na otázku, proč se věnuje kryptologii odpověděl: Člověk, který zasvětí svůj život kryptologii, k tomu musí mít zvláštní podněty. Zaprvé radost z toho, že může bez omezování rozvíjet své schopnosti. A zadruhé, neuvěřitelná zvědavost dozvědět se, co si lidé píší, že nechtějí aby tomu ostatní rozuměli.

  1. Rosenheim, Shawn James. The Cryptographic Imagination: Secret Writing from Edgar Poe to the Internet. Baltimore: Johns Hopkins University Press, 1997. ISBN 9780801853326, str.146 (anglicky)

Developed by StudentB